Mať novokňaza vo farnosti je naozaj dôvod na radosť, oslavu, vďačnosť Pánu Bohu za dar duchovného povolania. Takúto radosť sme prežívali v júni v Bernolákove.

Náš farník Marek Vranka po štúdiu na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte UK bol v júni 2020 vysvätený za diakona a po roku od diakonskej vysviacky prijal 12. júna 2021 v Dóme sv. Martina sviatosť kňazstva z rúk otca arcibiskupa Stanislava Zvolenského.

Vzhľadom ku covidovým opatreniam sa v Dóme mohlo stretnúť menej veriacich, ale niektorým našim farníkom sa podarilo zúčastniť sa tejto slávnosti. Nasledujúci deň – v nedeľu 13. júna 2021 – slávil Marek primičnú svätú omšu v našej farnosti. Svätá omša sa konala v nádvorí farského kostola, takže s naším primiciantom sa na nej mohli stretnúť farníci bez obmedzenia. Prišlo aj veľa Marekových známych a priateľov. Areál nádvoria bol veľmi vkusne a dôstojne upravený na slávenie Eucharistie, jednoducho a jemne, bez zbytočnej okázalosti.

Obetné dary
Svätá omša na nádvorí kostola

aaa

Všetci sme mali príležitosť prežiť veľmi obohacujúce slávenie Eucharistie a vytvorili sme s naším primiciantom Marekom krásne duchovné spoločenstvo. Svätú omšu ukončil Marek slávnostným novokňazským požehnaním. Potom boli všetci pozvaní Marekom a jeho rodičmi na slávnostné agapé vo farskom nádvorí. Tu bola príležitosť na vzájomné povzbudenie a priania Božích milostí pre Mareka na jeho kňazskej ceste.

Povzbudivé myšlienky z primičnej svätej omše a priania pre nášho primicianta Mareka:

Povzbudenie slovami pápeža Františka – kňazi majú byť radostní
Marek, prajeme Ti, aby si prežíval radosť z Evanjelia

Výzva, aby kňazi boli svätí, aby boli pastiermi
Marek, prajeme a vyprosujeme Ti svätosť a ochotu byť pastierom podľa Ježišovho Srdca

Ježiš, vzor každého kňaza, umýval učeníkom nohy
Marek, vyprosujeme Ti silu k pokornej službe bratom a sestrám

Ježiš sníma bremená z ľudí
Marek, nech Ťa Ježiš požehnáva, aby si pomáhal bratom a sestrám niesť bremená

Prežívame rok svätého Jozefa – Jozef počúval Boží hlas
Marek, prajeme Ti, aby si bol mužom, ktorý vie počúvať, ako Jozef

Jozef a jeho sebaobetovanie, išiel ďalej k sebadarovaniu
Marek, prajeme Ti, aby si dokázal spojiť obetu srdca s darovaním sa Pánu Bohu

Jozef neukazoval na seba, ale na Pána Boha, nezatienil Boha
Marek, prajeme a vyprosujeme Ti, aby si ukazoval vo svojom živote na Pána Boha

Spoločné povzbudenie:
– urobme v srdci miesto Bohu
– aby sme mali v srdci veľkého Boha, nie veľký problém
– aby bol v našich životoch najväčší Ježiš Kristus.

Kvetka Jakubovičová

aaa